Taksim'de patlama: 1 ölü, 15 yaralı

2010-10-31 11:45:00

Taksim Meydanı'nda çevik kuvvet ekiplerinin beklediği noktanın yakınında, saat 10.30'da patlama meydana geldi. Patlamada canlı bomba olduğu sanılan 1 kişinin öldüğü, 15 kişinin yaralandığı bildirildi.

Cumhuriyet Haber Portalı/Ajanslar

 

İstanbul- Olay yerinde bir kişinin öldüğü ve üzeri polisler tarafından gazete ile örtüldüğü dikkat çekti.
Polis ekiplerinin telsiz konuşmalarından geçen ilk anonslarda bu ölen kişinin "canlı bomba" olabileceği şüphesi ifade edildi. İlk bilgilere göre patlamada 9'u polis en az 15 kişinin yaralandığı belirtilirken yurttaşlar büyük panik yaşadı. Yaralılardan ikisinin ağır olduğu söylendi. Patlamanın etkisiyle çevredeki otel ve dükkanların camları patladı.

Taksim İlk Yardım Hastanesi'nde ve Şişli Etfal Hastanesi'nde tedavi altına alındığı bildirildi.
Olay yerinde bulunan cesedin üzeri gazeteyle örtülürken, çevrede geniş güvenlik önlemi alındı. Cesedin yurttaşlara mı yoksa saldırıyı gerçekleştiren kişiye mi ait olduğu araştırılıyor. Canlı bomba olduğu sanılan cesedin erkek olduğu bilgisine ulaşıldı. Cesedin polisler tarafından kontrollü bir şekilde kaldırılmaya çalışıldığı bildirildi.

Patlamanın PKK'nin daha önce açıkladığı "eylemsizlik" kararının bittiği güne denk gelmesi ise dikkat çekti. Bombanın patladığı alanda bugün KPSS eylemi yapılacağı bildirildi.

İkinci bomba şüphesi

Polis ekipleri ikinci bir saldırı ihtimaline karşı bölgeyi güvenlik çemberine alırken, meydana çıkan tüm yollar kapatıldı.

 

İstanbul'da kırmızı alarm

Patlamanın ardından çevrede geniş güvenlik önlemi alan polis, Vatan Caddesi’ndeki 29 Ekim törenleri için de kırmızı alarm verdi.

Patlama sonrası polisin düzenlediği operasyonlara 6 polis helikopteri de havadan destek veriyor.

 

İstanbul Emniyet Müdürü Çapkın'dan açıklama

Patlamanın ardından İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Çapkın, incelemelerin ardından patlamanın, ''canlı bomba'' eylemi olduğu üzerinde durulduğunu belirterek, ''6'sı vatandaş, 9'u polis olmak üzere 15 yaralımız var'' dedi.
 

Yaralanan iki çevik kuvvet polisi ameliyata alındı

Taksim'de meydana gelen patlamada yaralanan iki çevik kuvvet polisinin ameliyata alındığı bildirildi. Taksim Meydanı'ndaki çevik kuvvetin bulunduğu noktada yaralanan ve Şişli Etfal İlkyardım Hastanesi'ne kaldırılan çevik kuvvet polisleri Halil Keskinbıçak ile Muzaffer Aslan ameliyata alındı. Yaralı polislere kan vermek için çok sayıda polis memuru hastaneye geldi.

31 Ekim 2010
Cumhuriyet GAZETESİ

0
0
0
Yorum Yaz